Dřevo je ve střední Evropě tradiční a nejstarší podlahová krytina. V lidových chaloupkách i na honosných panských sídlech se dřevo osvědčilo jako materiál s dlouhou životností a výbornými tepelně izolačními vlastnostmi. Odlišnosti v barvách a strukturách různých dřev dávají možnost pohrát si s estetikou podlah v tisících variací. K tomu připočtěte různé způsoby zpracování dřeva a povrchové úpravy a dostanete nepřeberný sortiment dřevěných podlah. Jak se v něm vyznat?
Dřevěné parkety
Našli bychom je v každé lepší měšťanské domácnosti posledních 250 let a dodnes jsou symbolem poctivosti, solidnosti a spolehlivého zázemí domova. Díly o rozměrech nejčastěji 7 × 15 cm, 11 × 66 nebo 13 × 72,5 cm bývají poskládány do tradičního vzoru rybí kosti, na návodné video k instalaci se podívejte zde. Vzor rybí kost (heringbone) je dnes v konkurenci s tzv. francouzským vzorem. Parkety jsou jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin, ovšem nikdy nebyly levné, a to také kvůli pracné pokládce. To je u parket Barlinek do značné míry eliminováno konstrukcí zámků cross lock, které montáž parket usnadňují, zrychlují a tudíž zlevňují. Nejoblíbenějšími dřevy jsou dub a jasan.
Dřevěné podlahy z masivních prken
Starý, rychlý a levný způsob, jak zhotovit v chalupě dřevěnou podlahu spočíval v pokládce masivních prken někdy přímo na štěrkový podsyp, v lepším případě na dřevěný rošt. Prkna se v minulosti natírala barvou, později lakovala, ale vždy byla podlaha ohrožena vlhkostí. Dřevo absorbuje vlhkost z podkladu i ze vzduchu, stejně snadno opět vysychá a děje-li se to opakovaně, prkna se kroutí a praskají. Po letech se špatně založené podlahy různě prohýbají, často od zákazníků slýcháme dotaz jak vyrovnat dřevěnou podlahu. Nejlépe odolává dubové dřevo, ev. dřevo z tropických stromů, ale je-li podlaha položená uvedeným způsobem, snadno se pod ní zabydlí různí nelegální podnájemníci: myši, bezobratlí, dřevokazné houby atp. Někdy bývá pro majitele těžké se při rekonstrukci chalupy s dubovými prkny rozloučit, zpravidla ale jen do doby, než vidí, co je pod nimi.
Masivní prkna doporučujeme nově pokládat pouze do provizorních prostor, kde na podlaze příliš nezáleží, netrváte na dlouhé životnosti a bezchybném vzhledu po řadu let.
Moderní způsob, jakým dnes zhotovíte podlahu s autentickým vzhledem masivních prken, jsou dřevěné třívrstvé podlahové díly s probranou drážkou, tzv. selské prkno, které mají užitné a estetické vlastnosti přírodního dřeva a přitom se nekroutí, nepraskají, ani časem nevrzají.
Podlahové palubky
Jde v podstatě o masivní jednovrstvé podlahy z upravených prken, viz předchozí odstavec. Protože se na ně často ptáte, věnovali jsme jim celý článek. Podívat se můžete také na reportáž z pokládky palubek u blogerky Tamarki.
Vícevrstvé dřevěné podlahy
Odolné podlahy ze dřeva, které nepodléhají tvarovým a objemovým změnám jsou lepené z více vrstev vždy kolmo na letokruhy. Na trhu jsou dvouvrstvé podlahy, avšak kvalitnější a stabilnější jsou podlahy třívrstvé. Horní, pohledová vrstva je vždy z výběrového dřeva, které určuje vzhled a tvrdost podlahy, spodní vrstvy mohou být z levnějšího a dostupnějšího, např. smrkového dřeva. Tím se dosáhne zajímavého poměru kvalita: cena. Velkým plusem je možnost pokládky na podlahové topení.
Výhody třívrstvých dřevěných podlah jsou jejich snadná údržba a dlouhá životnost, kterou prodlužuje i možnost renovace broušením.
Plovoucí dřevěné podlahy
Plovoucí dřevěné podlahy jsou třívrstvé dřevěné podlahy položené tzv. plovoucím způsobem, čili bez přilepení k podkladu. Podlahové díly Barlinek tento způsob pokládky umožňují, jsou totiž vybaveny drážkou a perem, které do sebe při montáži zapadnou a vytvoří pevný a spolehlivý spoj. Plovoucí pokládka je rychlá, tím pádem i levná. Druhá možnost je podlahu k podkladu přilepit. Přečtěte si o způsobech pokládky a kdy se pro který rozhodnout.
Dýhované dřevěné podlahy
Na trhu se setkáte i s podlahovými díly s jádrem HDF a horní vrstvou z dřevěné dýhy. Jejich předností je nízká cena. Vrstva dýhy je však tenká, takže neumožňuje renovaci broušením a podlahy se nevyznačují ani vysokou tvrdostí. Výborně se hodí do dočasných staveb, například veletržních stánků apod.