Dřevěná podlaha na podlahové topení

Jednoznačným trendem posledních let v novostavbách je podlahové topení jako hlavní zdroj vytápění. Často tedy odpovídáme na otázku, zda je možné mít podlahové topení pod dřevěnými podlahami Barlinek. Odpověď je ano! Podlahy Barlinek díky vrstvené struktuře dokonale vedou teplo a mohou být použity v kombinaci s podlahovým vytápěním jak elektrickým, tak i vodním. 

  

vyhrivane-podlahy

 

Technické parametry

Dotazy zákazníků směřují k tomu, zda při změnách teplot a vlhkosti podlaha příliš nepracuje? Neroztahuje se, nerozlamuje, nesesychá? Odpovědí na to je právě unikátní konstrukce tří vrstev dřeva se zámkem typu "click". Tato konstrukce účinně omezuje tvarové a objemové změny dřeva při zachování dobré tepelné vodivosti. Podlahy Barlinek se tak svými parametry hodí na podlahové vytápění obou typů, viz dále.

 

Technické parametry desek Barlinek:

Tloušťka: 14 mm

Tepelný odpor: 0,10 m²K/W

Tepelná vodivost: 0,14 W/mK

 

Hlavní výhody podlahového topení

Optimální rozložení teploty v místnosti

Díky rovnoměrnému prohřívání vzduchu nevznikají lokálně přehřívané zóny a teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem nepřesahuje 2 °C.

 

Topné těleso je skryté

Skryté topení dává mnohem větší možnosti při navrhování interiéru. Nikde nepřekáží žádný radiátor, a to ani opticky, ani fakticky nezabírá místo.

 

Nízké provozní náklady

Topné médium je vyhříváno na nízkou teplotu, šetří tak náklady na ohřev. 

 

Vysoký uživatelský komfort

Topný povrch je příjemně teplý, ale nikoli horký, je vhodný pro bosou chůzi a nezpůsobuje zdravotní problémy.

 

Vhodné do domácností alergiků

V rovnoměrně prohřívaném vzduchu nevzniká nežádoucí průvan a víření prachu je tedy minimální. To pomáhá udržet vyhovující hygienické podmínky pro děti a osoby trpící astmatem.

 

Bezúdržbovost

Správně nainstalované topení od spolehlivých dodavatelů je nejen bezúdržbové, ale má i dlouhou životnost v řádu vyšších desítek let. 

 

Hlavní nebo vedlejší zdroj tepla?

Podlahové topení existuje ve dvou základních verzích:

 

Teplovodní systém

Ačkoli někdy tvoří jen vedlejší zdroj tepla ke konvenčním radiátorům, může být použit jako hlavní zdroj. Podle způsobu instalace rozlišujeme tzv. mokré uložení (je zalito v podkladu), nebo suché uložení (je položeno volně a podlaha se klade na nosný rošt).

podlahove-topeni

 

Elektrický systém

Je většinou využíván jen jako vedlejší zdroj tepla často v kombinaci s radiátory.

elektricke-podlahove-topeni

 

Pokládka podlahy na teplovodní systém

Instalaci podlahového vytápění musí předcházet projekt a pokládku by měla řešit profesionální firma. Teplovodní systém se pokládá na tepelnou izolaci, abychom nevytápěli stavbu směrem dolů. Je dobré znát postup prací, abyste si uměli firmu ohlídat. Doporučujeme k přečtení článek zde na blogu Podlahové topení – nátopná zkouška

Z důvodu lepších parametrů tepelné vodivosti je vhodné podlahu celoplošně přilepit. Dbejte na to, aby použité lepidlo bylo určeno pro tento účel. Výrobci to vždy srozumitelně deklarují na obalech. Tato speciální lepidla si drží své vlastnosti a flexibilitu po mnoho let i v případě velkých teplotních výkyvů.

Pokud podlahu celoplošně lepíte, nesmí podklad vykazovat větší odchylku rovinnosti, než 3 mm na 2 m délky v jakémkoli místě a směru. Přečtěte si o správném měření rovinnosti podkladu zde.

Pokud pokládáte podlahu plovoucím způsobem, budete pod ní pravděpodobně z důvodu akustického útlumu umisťovat i podložku. Doporučujeme použití podložky s koeficientem prostupu tepla R < 0,05 m²K/W.

 

Pokládka podlahy na elektrický systém

Elektrické podlahové vytápění lze instalovat několika způsoby:

Topné kabely mohou být uloženy ve speciálních deskách z expandovaného nebo extrudovaného polystyrenu s připravenými drážkami. Polystyren má vysoký koeficient tepelné odolnosti, díky čemuž plní funkci tepelné izolace. Tyto desky nevyžadují dodatečnou aplikaci potěru, pokud se však pro něj investor rozhodne, může pak být pokládka podlahy provedena jak plovoucím způsobem, tak lepením.

Druhý způsob provedení elektrického podlahového vytápění je jeho instalace v rohožích, které se pokládají na tepelnou izolaci o tloušťce 3 až 6 mm (např. XPS desky, dřevovláknité desky, korek). Topné rohože jsou potaženy PVC fólií o tloušťce 0,2 mm, která je chrání před poškozením. Pro jednoduchost instalace je toto provedení velmi oblíbené.

Montáž podlahy má stejná pravidla jako u pokládky na teplovodní systém.

 

Důležité!

Před instalací podlahového vytápění a pokládkou podlahy musíte vědět: 

  1. Nejvhodnější dřevěnou podlahovou krytinou na systém podlahového vytápění jsou třívrstvé dřevěné desky se spojem typu „click“.
  2. V případě lepení podlahy k podkladu použijte speciální, k těmto účelům určené lepidlo, které zachovává všechny vlastnosti a pružnost po dlouhou dobu (desítky let), a to i v případě velkých teplotních výkyvů.
  3. Podmínkou pro zahájení pokládky desek na podlahové vytápění, je protokol o vykonání nátopné zkoušky vystavený odbornou firmou. Dojde-li k přerušení vytápění po procesu zahřívání potěru, mělo by být vytápění nastaveno na +18 až +24 °C několik dní před pokládkou a podlahové desky by měly být pokládány na takto teplý povrch. Proces ohřevu potěru musí být proveden i v letních obdobích. Vytápění potěru se týká pouze instalace na systém teplovodního podlahového vytápění.
  4. Pro bezchybnou instalaci podlahy je potřeba zajistit, aby vlhkost dřevěné podlahy během instalace nevybočila z povoleného rozsahu. U desek Barlinek je určeno 7 % ± 2 %.
  5. Doporučujeme udržovat prvních 48 hodin po instalaci optimální teplotu 21 °C a poté ji zvyšovat o 1 až 2 stupně denně. Nesmí být překročena teplota 29 °C na povrchu desky, nastavte termostat na příslušnou hodnotu. Bez ohledu na použitý topný systém musí být celoročně udržována relativní vlhkost v místnosti od 45% do 60%.
  6. Vlhkost potěru by neměla překročit 1,82 % u cementových potěrů, měřeno metodou CM, 0,3 % u anhydritových potěrů, měřeno metodou CM. Přečtěte si článek  zde. Podlahové topení by mělo zabírat celou plochu místnosti. Celoplošné prohřívání nejúčinněji brání nerovnoměrnému tepelnému zatěžování dřeva. Přináší to také největší uživatelský komfort – podlaha nemá chladnější místa.
  7. Podlahu nezakrývejte kobercem a nohy nábytku by měly být vysoké nejméně 10 cm.
  8. Při pokládce plovoucím způsobem se doporučuje na potěr položit izolační podložku. Jednotlivé části podložky pokládejte s přesahem 20 cm a lepte je k sobě páskou.
  9. V topném období se mohou mezi deskami vlivem minimálních pohybů ve dřevě objevit vlasové mezery.
  10. Na konci topné sezony by měla být teplota postupně snižována o cca 1 °C (max. 2 °C) denně.