Nevíme o nikom, kdo by tvrdil, že nejkrásnější období v zahradě je zima. Leda by měl u domu zimní zahradu!
Zimní zahradou máme ve zvyku nazývat prostor navazující na obytnou část domu a průchozí do zahrady, který slouží primárně k přezimování teplomilných rostlin. Zároveň prostor vybízí k vytvoření celoroční zelené oázy k relaxaci a odpočinku.
Zimní zahrady vyžadují prosklené stěny, ev. i střechu, které umožní dostatečný přístup světlu a dovolí i zimnímu slunci prohřívat vnitřek na principu skleníku.
Zimní zahrada jako trvalá část domu
Tam, kde se se zimní zahradou počítalo už v projektu, je prostor součástí domu, má pevné stěny s velkými okny a je většinou vytápěný . Přesto musí být od obývacích pokojů oddělený příčkou, protože zahrada má specifické klima a tím pádem jiné nároky na teplotu a větrání, než suché a teplé místnosti v domě. Je na vás, jak budete prostor využívat, jestli bude víceméně součástí bytu – teplá interiérová podlaha a spíše pokojový provoz, nebo zda bude prostor otevřený do zahrady, kam se bude volně procházet, rostliny budou mít převahu nad nábytkem, podlaha bude kameninová a úklid nijak pečlivý. Pravděpodobně si budete přát kombinaci obojího v závislosti na sezoně. Zimní zahradu nemáte, ale stáli byste o ni? Nezoufejte, řešení existuje.
Jak postavit zimní zahradu
Specializovaných firem je u nás naštěstí opravdu hodně, jistě si vyberete. Zarytí kutilové zvládnou svépomocí základy. Přestože by se v archivu ČT jistě ještě našel díl legendárního Receptáře, v němž Přemek Podlaha prezentoval návod na stavbu skleníku z přebytečných lahví od okurek, my radíme nechat si zhotovit přístavbu od odborníků a zavařovačky naplnit dary ze zahrádky. Přístavba zimní zahrady je vždy na míru zhotovená hliníková konstrukce se skleněnými panely. Vy zadáváte velikost, stínění, prosklenou či pevnou střechu, můžete si přát vytápění, elektroinstalaci pro případné svícení atp.
Prosklená pergola
Nejjednodušší a nejlevnější (nižší desítky tisíc) je prosklená pergola, která je založena v betonových sloupcích a kotví se ke stěně domu. Prostor pod ní není příliš rozlehlý, ale má řadu výhod:
- nepotřebujete stavební povolení,
- skla mohou být bezrámová a nic pak nebrání dokonalému výhledu,
- bezrámová skla mají mezi sebou škvíry, díky kterým se nerosí.
Mezi nevýhody patří nemožnost vytápění.
Celoroční zimní zahrada
Všechny ostatní systémy sestávají z hliníkové konstrukce zhotovené podle projektu na míru k vašemu domu. Konstrukce je dále vybavena prosklenými panely s rámy nebo bez. Mohou být posuvné, takže v létě snadno odstraníte bariéry. Nevýhodou je, že se skla zahrady rosí. Musí být tedy vyřešena ventilace a je dobré mít i spolehlivě stínění, například dálkově ovládané venkovní žaluzie.
Balkony a terasy
Kdo nemá zahradu, ale vlastní byt s balkonem či terasou, má vyhráno. Zasklením získáte tentýž benefit – částečně zateplený prostor, kde zimu přežijí balkonové květiny a kde si třeba pomocí ratanových křesílek a milých dekorací vytvoříte útulný kout pro příjemné chvíle s šálkem čaje. Balkon není možné vytápět ani po zasklení, ale prostým sousedstvím s vytápěným pokojem se dosáhne teplot vyšších, než venku na nechráněných místech. Pochopitelně čím větší mrazy, tím je nižší i teplota na balkoně, nebojíte-li se vysokých účtů za vytápění, můžete nechat na balkon otevřené okno. Zároveň zasklený balkon přiléhající místnost chrání před mrazem a funguje jako dodatečné zateplení.
Tipy pro útulnou zimní zahradu
Krása je v detailu. Důležité jsou dekorace a osvětlení! Masivní svíčky rozehrají tanec stínů, zdůrazní krásu rostlin a vytvoří romantickou, klidnou atmosféru. A lampiony! Do zimní zahrady patří lampiony. Měkké tlusté deky v proutěných židličkách, vzorované polštářky, potahy na květináče a indiánské lapače snů na okně. Jak z učebnice hygge !
zdroj fotografií Pixabay