Zahrada, náš letní obývák

Práce na záhoncích, péče o květiny i podzimní hrabání listí jsou užitečné a zároveň relaxační činnosti. Radost z krásného prostředí, o které jsme se sami zasloužili, je zdrojem našeho hlubokého uspokojení. Proto zahrady milujeme!

 

zahrada_2

Móda a trendy v zahradách

Zahrada je program na celý lidský život, a to především proto, že dřeviny, kterých si nejvíce ceníme, rostou do krásy desítky let. Mít zahradu pod vzrostlými stromy je sen, který se každému nesplní. Přesto se i v tomto oboru prosazují určité trendy a móda, které odrážejí vztah společnosti k přírodě a životnímu prostředí. V poslední době je to prosazení tzv. přírodních zahrad. Zdá se, že lid zahradnický v posledních letech bere za své návrat k přirozenosti, udržitelnosti a podporu biodiverzity.

 

Přírodní zahrady

V moderních zahradách jde především o to, abychom udrželi jejich estetickou i užitkovou hodnotu, přitom ale nešli příliš proti tomu, co sama příroda vytváří.

  • Usilujeme o omezení hnojení umělými hnojivy a použití jakýchkoli chemických postřiků.
  • O svůj prostor se dělíme také s drobnými živočichy – ježkem, užovkou, ptáky a hmyzem, kterým je potřeba na zahradě vytvořit podmínky.
  • Soustředíme se na sázení a pěstování spíše domácích rostlin a odrůd, především musíme dát pozor, abychom ve snaze o exotiku za každou cenu nezanesli do prostředí invazní druhy rostlin.

Stavět však tato pravidla jako dogma by bylo chybou, nesmí jít o žádný ekoterorismus.

 

zahrada_veverka

 

To cizí slovo biodiverzita

Jak zařídit, aby se nám na zahradu nastěhovali ježek, nebo ropucha? Připravte jim vhodné podmínky. Pokud máte tu možnost, vybudujte na zahradě jezírko, voda v zahradě je důležitá. Ptáci k vám budou za vodou zalétat, kachny v peří přinesou drobné vodní bezobratlé, v rákosí se budou líhnout larvy vážek, a časem třeba přileze i užovka. V části zahrady ponechte „nepořádek“ – staré dřevo, vysokou trávu, neudržovaný kout, kde najde úkryt ježčí rodina a především hmyz, který bude jejich a ptačí potravou. Chcete-li motýly, vysaďte jim živné rostliny. Mějte na paměti, že vídat budete ty živočichy, kteří u vás najdou potravu a úkryt. Ptákům rozvěste hnízdní budky a nebuďte smutní, když se všichni nenastěhují hned první sezonu, chce to čas. Výhodou je, když je vaše zahrada obklopena přírodou, ve městě to bude delší a těžší proces.

 

japonská zahrada

Krása i užitek

Dříve byly zahrady u rodinných domů především nezbytným zdrojem ovoce a zeleniny. Značný prostor zabíraly záhony, skleník a ovocné stromy. Postupem času se začaly prosazovat okrasné zahrady na úkor užitkových a dnes je obvyklé mít u domu odpočinkovou, okrasnou zahradu, v níž je maximálně pár čtverečních metrů vyhrazeno záhonkům s jahodami a bazalkou. Trendem posledních let jsou vyvýšené užitkové záhony. Mají několik nedocenitelných výhod. Především

  • na záhonech není třeba pracovat v kleče, jsou ve výši stehen nebo pasu a práce tudíž není namáhavá pro páteř a kolena,
  • úrodu nezbaští hraboši a nepodryjí krtci,
  • nemusíte se zabývat nevhodným podložím či zeminou na pozemku,
  • kontejnerové záhony jsou méně náročné na zálivku, než záhony v zahradě.

 

Vyvýšené záhony mohou být samozřejmě také dekorativní, záleží na materiálu, z něhož jsou zhotoveny. Kdo si rád vyrobí všechno sám, zvládne jistě i toto. Stěny snadno vyrobíte z recyklovaných palet, kulatiny, osvědčilo se i proutí. Je tu široký prostor pro kreativitu. Dovolím si jen upozornit, že nedělají dobrý dojem záhony založené ve starých pneumatikách, jak je také sem tam na zahradách vidět. Nejsou vkusné, ani ekologické, lepší vizitkou pro vás budou varianty ze dřeva a přírodních materiálů.

 

 

zdroj fotografií Pixabay