Současná moderní architektura je ve znamení světla a velkých prosklených ploch. Ty propouští sluneční světlo, což samozřejmě očekáváme, ale je-li svitu přes míru, je nám to nepříjemné. Proto je nezbytnou součástí oken i stínění, které skýtá všem dekoratérům, bydlenkám a bydlínkům šanci projevit talent. Předkládáme vám pro inspiraci kombinace vzorů, barev a našich podlah. Podlahy Barlinek mají přirozeně krásné přírodní kresby a dále jsou barvené do různých odstínů. Stínící textil a barvy čalounění na nábytku mohou spolu s podlahou vytvořit nádherný, vkusný a zajímavý prostor.
Tmavá dubová podlaha Honey Molti a textil s drobným potiskem, který výborně vynikne napnutý, třeba na japonských zástěnách.
Jasanová podlaha Severn Molti má mírně narůžovělý odstín, je matně lakovaná a kombinace pastelových barev s ní dokonale ladí.
Dubové parkety Trivor jsou skládané do francouzského vzoru zvaného chevron. Tmavě fialová barva s nimi tvoří bezchybnou kombinaci. Může být na stěně, závěsech, nebo čalounění.
Kartáčovaná selská prkna Madeira Piccolo jsou výborným základem pro všechny klasické kombinace přírodních barev, kostkovaných kanafasů a také vánočních vzorů, jako na obrázku.
Venkovní žaluzie. Ale co akustika?
V novostavbách je osvit většinou už regulován předokenními žaluziemi, a v tom případě je vnitřní stínění převážně pouze dekorační. Plus má ještě jednu důležitou vlastnost, o které se nemluví často – závěsy a textil tlumí hluk a tím velmi příznivě ovlivňují akustické poměry v bytě. To mimochodem umí velmi dobře i dřevěné obklady na stěnách, věděli jste to? Francouzská okna otočená do zahrady nebo ke krásným přírodním scenériím svádějí k tomu nechat je nezakrytá. Pak nás ale může překvapit, že máme v pokoji echo jako v tělocvičně. Řešením jsou závěsy, záclony, textilní panely ad. Pojďme shrnout možnosti.
- Záclony. Jsou nepostradatelné tam, kde je potřeba zastínit pohled zvenku dovnitř. Pořád jsou ještě naprosto běžné, přibývá ale interiérů, kam se nehodí. Nezamezí nechtěným tepelným ziskům, proto se vždy kombinují se závěsy, nebo žaluziemi. Velká okna by tak mohla být přemírou stínění zbytečně zatížena. Moderní interiéry už se často obejdou bez nich.
- Vertikální žaluzie. Jsou složeny ze svislých částečně se překrývajících pruhů látky zavěšených v horním pojezdovém profilu. Nejčastěji jsou vidět v bílém provedení v ordinacích, čekárnách a na úřadech, to bychom domů asi nechtěli. Existují však i barevné varianty a varianty s potiskem a ty jsou mnohem zajímavější. Pruhy mohou mít různou šíři a nemusí mít na jedné vodicí liště stejnou délku, efektně se s nimi zastíní i šikmé okno.
- Látkové rolety. Existuje mnoho typů s různými způsoby ovládání. Většinou se na nich nejvíce cení možnost snadné časté výměny, jednoduché (i domácí) ušití z látky, která se nám právě zalíbila a také možnost praní.
- Plisované žaluzie. Plisé je variabilní stínění, které se přizpůsobí každému tvaru okna, i trojúhelníkům, půlkruhům a kruhům. Vybíráte z několika druhů ovládání - tyčí, provázkem, madlem nebo motorkem a stahovat je můžete jak nahoru/dolů, tak na střed. Upevňují se přímo na rám okna či dveří, můžete tedy projít i dveřmi se staženou žaluzií, aniž byste ji předem museli vytahovat.
- Japonské posuvné stěny. Používají se k zastínění celé stěny s oknem anebo k optickému rozdělení prostoru. Jednotlivé látkové panely jsou zavěšeny v horním pojezdovém profilu a dole jsou volné. Závěsný profil může mít až pět drážek a v jedné drážce může jezdit víc panelů, pokud je potřeba stínit velké plochy. Stínící panely se udržují vysáváním nebo mytím mýdlovou vodou, případně za použití parního čističe.
Trend textilního interiérového stínění
Největší roli v současnosti hraje design, vnitřní žaluzie jsou na ústupu a trendem jsou látkové rolety a plisé právě pro obrovskou variabilitu designů. Hrajte si s různou propustností světla, seženete i textilie s kombinovanou propustností – silnější látka má vzor z průhledné tkaniny. Takové stínění v místnosti doslova čaruje.
zdroj fotografií Pixabay a Barlinek