Jak kombinovat barvy stěn s podlahou?

Před lety k nám dorazila hezká móda barevných pokojových stěn a zdá se, že hned tak neodezní. Barvy určují náladu interiéru, musíme je tedy vybírat uvážlivě. Jak je zkombinovat? Na základě podobnosti nebo spíše kontrastu? Zde je několik osvědčených tipů, které vám mohou pomoci při rozhodování.

Když se nám nepovede vybrat správně barvu stěn, není problém je přemalovat. Podlahu však tak často neměníme, to je důvod, proč je právě ona základem interiérového designu. Přečtěte si proto nejdříve článek Světlá, nebo tmavá podlaha?

 

Barevné stěny a světlá podlaha

Světlé barvy jsou jasnou volbou pro malé prostory - světlé odstíny odrážejí světlo a celý interiér dělají prostornější. Nejsvobodněji můžeme popustit uzdu kreativitě a fantazii ve velkých světlých místnostech. Podlaha může být jak světlá, tak i tmavá. Jasan, buk nebo světlý dub vypadají dobře v kombinaci s jakoukoli barvou stěn. Jen jediná kombinace neudělá dobrou službu, a to je světlá podlaha a bílé stěny. Pokud nechcete příliš barevné zdi, zvolte alespoň tónované barvy, podlaha vynikne a místnost nebude fádní. Skvělých efektů dosáhnete například šedými stěnami, sytými pastelovými barvami, lahvově zelenou nebo tmavě modrou.

 

svetla-podlaha-svetla-stena

 

Barevné stěny a tmavá podlaha

Tmavé podlahy Barlinek jsou vyrobeny z různých druhů dřev a barvené do požadovaného odstínu. Kam se dobře hodí? Tmavá prkna a parkety vypadají výborně v prostorných prestižních interiérech. Jsou dobrou volbou pro obývací pokoje, jídelny, kanceláře. Nádherné jsou kombinace tmavé podlahy se světlými stěnami v pastelových barvách nebo v béžové.

 

tmava-podlaha

 

V případě výraznějších barev je osvědčené vymalovat barevně jen jednu, nebo dvě stěny v místnosti a zbylé nechat bílé, nebo v barvě o několik odstínů světlejší než základní tmavší barva. Rozvržení barev se však musí dobře promyslet. Roli přitom hraje kam padá denní světlo, jaké bude rozmístění nábytku apod.

V atypických interiérech můžete pracovat s efektem, že tmavé stěny místnost zužují, ev. zkracují, tmavý strop ji opticky sníží apod. Naopak, co je světlé, to působí větší.

Velkou místnost tmavými barvami zútulníte, malá místnost bude působit tísnivě.

 

Designový trik – podlahová lišta

Poslední dobou se prosazuje designový trik, který pomůže vtipně vyřešit kombinování odlišně barevných ploch v interiéru. Jde o podlahové lišty, které se z úzkých lamel v barvě podlahy proměňují v 10 až 15 cm vysoké bílé sokly. Kontrastují jak se stěnami, tak s podlahou, rozbíjejí monotónnost velkých ploch a opačně i napojují plochy různých barev z odlišných materiálů apod. A co víc - po bílých vysokých lištách přicházejí do módy tmavé, či dokonce černé lišty.

 

tmava-stena-svetla-podlaha

 

Vůbec nejlépe pak vypadá, když podlahové lišty ladí s okny a obložkami dveří. Efekt je nápadný zejména tehdy, když mají rámy nějaký nevšední, zajímavý odstín.

 

Dvě nejčastější chyby

  • Každá stěna jinak barevná.

 

Líbí se vám tři čtyři různé barvy na stěnu a nemůžete se rozhodnout, kterou vybrat? V žádném případě nepodlehněte pokušení vymalovat v místnosti každou ze čtyř zdí jinou barvou. Ne, nebude to veselé ani vtipně neotřelé. Disharmonie, která by vznikla, by vám nedovolila v místnosti vydržet.

 

  • Příliš tmavé stěny.

 

Myslete na to, že vzorek v obchodě se jeví vždy světlejší, než je velká plocha vymalovaná stejnou barvou. Proto vyberte vždy o odstín světlejší barvu, než je ta, která vypadá ve vzorníku na první pohled optimální.