Charakter a styl vašeho bydlení není ani zdaleka dán nábytkem a zařizovacími předměty, ale určuje ho to, co se z bytu nedá odnést. To znamená podlaha, okna, okenní rámy a pak také dveře a obložky dveří, o kterých bude tento článek.
Dveře a okna spolu zpravidla ladí a v původním projektu jistě respektovaly stavební sloh celé budovy. Problém nastává při různých rekonstrukcích, kdy často musíme (nebo chceme) původní dveře a obložky nahradit. Jak a z čeho vybírat?
Dveří a zárubní je na trhu spousta, liší se vzhledem i funkcí a chytrý výběr může pomoci ušetřit místo, adekvátně vyřešit prostupy mezi místnostmi různého určení a přitom být v harmonii se stylem celého domu.
Posuvné dveře
Posuvné dveře přicházejí ke slovu tam, kde není místo pro otvírání klasických dveří, ale ve svém luxusním provedení mohou být designovým kusem v ústředních místnostech domu. Věnovali jsme se jim v tomto samostatném článku.
Dveře s obložkami
Klasické pokojové dveře se pořizují ve stejném barevném (materiálovém) provedení s obložkovými zárubněmi. Jak už jsme radili na jiném místě, velmi dobře působí, když mají dveře a obložky stejný design jako podlaha. Kdo pátrá, jak by se dal jinak ozvláštnit interiér, může se inspirovat naší fotografií, kde mají obložky atypickou barvu, ale sladěnou s obvodovou podlahovou lištou. Pokud si netroufáte na barevné výstřednosti věřte, že totéž je velmi efektní i v bílé barvě. Obložky se zhotovují také všude ve starých domech, kde není standardní síla zdí.
Skryté zárubně
Moderní a minimalistický vzhled mají dveře s tzv. skrytými zárubněmi. Ty jsou v jedné rovině s příčkou a klasická obložka chybí. Zavřené dveře vizuálně splývají se stěnou, což můžeme ještě podpořit tím, že je natřeme nebo otapetujeme stejně jako zeď. Vyrábějí se dokonce zárubně, které umožňují otvírání dveří k sobě i od sebe . Další designová variabilita je dána materiálem dveří. Některé firmy nabízejí i zakázkovou výrobu atypických rozměrů nebo dveří do šikmých půdních prostor.
Skleněné dveře
V moderních interiérech má své místo také sklo. Jako materiál pro dveře není sice typické, ale jsou projekty, do kterých se vysloveně hodí například proto, že nebrání prostupu světla, dobře si rozumí s betonem, dlažbou a dřevem a sluší mu role originálního designového prvku v bytě, který se chce lišit. Pro skleněné dveře se zhotovují zvláštní zárubně, většinou hliníkové a dále je doplníte některým ze škály kování tak, aby ladily se zbytkem interiéru. Obavy z křehkosti materiálu nejsou na místě, sklo je většinou 10 mm silné a tvrzené, v běžném domácím provozu nerozbitné. Sklo může být barevně tónované, pískované nebo polepené unikátními motivy.
Rekonstrukce
Existují i jiné typy zárubní, například typické panelákové byty z 60.-80. let mají kovové. Jsou pevné a nepodléhají zubu času. Většinou je jejich majitelé dávno zbavili původního nepěkného šedého nátěru a pokud k tomu ještě zvládli vyměnit bakelitovou kliku za designově přijatelnější, není důvod k nespokojenosti. Kdo se však rozhodne pro výměnu a pustí se do bourání, a to platí pochopitelně kdekoli, ne jen v paneláku, musí předem rozmyslet, čím přesně zárubně nahradí a vězte, že bude potřeba upravit stavební otvor na přesný rozměr. Doporučujeme vše předem konzultovat s odborníky. Bezproblémový a tichý chod jakýchkoli dveří je závislý na preciznosti montáže. Nikde není psáno a dokonce to tak skoro nikdy není, že by všechny dveře v jedné domácnosti musely být stejné. Běžně jsou dveře do ústředních prostor řešeny velkoryse, například s obložkami a zároveň mohou vést ze stejné místnosti jednoduché nenápadné dveře do komory nebo na toaletu. Jen je vhodné aby všechny dveře s obložkami měly stejný design a druhý typ dveří byl také v rámci jedné domácnosti sjednocený.
zdroj fotografií Pixabay a Barlinek