Světlá, nebo tmavá podlaha?

Široký výběr designů dřevěných podlah může zákazníkům paradoxně způsobovat až rozhodovací paralýzu. Jak tedy promyslet a zúžit základní výběr? Shrnuli jsme všechny obecně platné argumenty a věříme, že vám v rozhodování pomohou.

 

V levém menu využijte možnosti vybrat podlahu dle filtru. Vždy ale budete stát před výběrem z několika různých designů, přičemž základní otázka zní: Má být naše nová podlaha světlá, nebo tmavá?

 

Světlá podlaha

Pro většinu lidí automatická volba. Světlé přírodní odstíny jsou dlouhodobě nejprodávanější, a to pro svou neutrálnost. Podlaha v místnosti nijak opticky nepřekáží, nedominuje, je možné k ní pořídit v podstatě jakýkoli nábytek, kombinovat ji s různými barvami zařizovacích předmětů a textilu, dělá dojem lehkosti a vzdušnosti.

Světlá podlaha nepohlcuje v místnosti světlo, naopak může pomoci prosvětlit a opticky zvětšit malé pokojíky, nebo prostory s malými okny.

Bílé podlahy jsou typické pro puristický skandinávský styl a také pro styl provence, který i u nás získává stále větší oblibu.

Světlé podlahy jsou velmi žádané i proto, že je u nás stále populární trend barevných pokojových stěn, které se s tmavými podlahami ladí obtížněji.

 

Tmavá podlaha

Pro volbu tmavé podlahy už musí být argument. Tmavých odstínů materiálu se dociluje buď dobarvováním světlejších dřev, pak se cena nijak neliší od světlých podlah. Anebo je k dispozici přirozeně tmavý materiál z exotických dřevin s krásnou kresbou: jatoba, merbau, sapela. To jsou zároveň dřeva velmi tvrdá a odolná vůči vlhkosti, takže je možné jejich užití i v koupelnách a namáhaných prostorách a jejich cena je vyšší.

 

Tmavá podlaha k sobě strhává pozornost a silně ovlivňuje atmosféru místnosti, nenudí. Budí vážný a seriózní dojem, ale to neznamená, že se uplatní jen v pracovnách big bossů. Jen je potřeba mít předem promyšlené barvy stěn, textilu a nábytku. Tmavé podlahy potřebují dostatek světla a prostoru. Malá špatně osvětlená místnost by byla s tmavou podlahou ponurá, výjimkou jsou snad jen předsíně a zádveří domů.

 

Velmi dobře se uplatní například v obývacích pokojích, kde pomáhá navodit pocit spolehlivého a stabilního domova.

 

Obklady stěn a optické efekty

Podlahové díly Barlinek lze použít i k obložení stěn, což bývá často využíváno v předsíních, ložnicích či dětských pokojích. Obklad ve stejném designu jako podlaha je velmi dekorativní a vyvolává dobrý pocit, vytvoří se tím útulný a čistý kout. To platí, pokud jde o světlá dřeva. Čím tmavší odstín, tím opatrnější musíme být. Obložíte-li si tmavým dřevem malou místnost, dobrý pocit se nedostaví, naopak, budete se cítit jako v rakvi.

 

Při ladění interiéru berte v úvahu i následující skutečnosti:

  • Tmavá podlaha se zářivě bílými stěnami vytváří nepříjemný kontrast. Barva stěn by měla být tlumeně bílá nebo lehce tónovaná do odstínu dobře korespondujícího s podlahou.
  • Svou roli hraje i podlahová lišta. Je-li tmavá, podlaha se opticky zvětší. Pokud má lišta barvu stěn, podlahu to opticky umenší.
  • Vše, co bude tmavé, se vám opticky přiblíží, takže tmavou podlahou s tmavým stropem místnost opticky snížíte. To bývá žádoucí v obytných místnostech s vysokými stropy.
  • Pozor! Tmavá podlaha s tmavým stropem a tmavými bočními stěnami vytvoří dojem tunelu. 
  • Tmavá podlaha s tmavou čelní stěnou místnost naopak opticky zkrátí. Tento efekt se dobře uplatní v dlouhých předsíních či chodbách.