Všechny podlahy Barlinek můžete pokládat dvojím způsobem: plovoucím nebo lepením k podkladu. Abychom předešli nedorozumění, vysvětlíme termín „plovoucí podlaha“ a poté shrneme výhody a nevýhody obou postupů.
Pozor na chybně zažité pojmy!
Mnozí klienti si pod termínem plovoucí podlaha představí laminátové desky imitující dřevo, které se u nás staly módou už v devadesátých letech a stále mají na trhu své místo. Laminátové podlahové díly se pokládaly plovoucím způsobem, proto se pro ně vžilo označení „plovoucí podlaha“ neboli lidově řečeno „plovoučka“.
Ve skutečnosti ale termín „plovoucí“ označuje pouze způsob pokládky a může takto být položen i jakýkoli jiný materiál. Znamená to pouze to, že podlahová krytina není napevno spojena s pokladem, ale takzvaně plove.
Pokládka plovoucím způsobem
Podlahy Barlinek jsou dodávány ve formě dřevěných třívrstvých desek s drážkami a perem. Montáž spočívá v mechanickém spojení jednotlivých podlahových dílů pomocí těchto zámků a volném ložení na zcela rovný podklad.
Jednoznačnou výhodou je v tomto případě rychlost montáže. Celý proces je poměrně jednoduchý, takže si leckdy i domácí kutilové troufají položit plovoucí podlahu svépomocí.
Musí být ale dodržen postup přípravy podkladu. O problematice vysoušení anhydritu či betonu píšeme zde, o způsobech dosažení a měření rovinnosti si přečtěte zde. Zejména v obytných prostorách je nutné navíc pod podlahu umístit i podložku pro útlum kročejového hluku.
Plovoucí podlaha je optimálním řešením do prostor, které vybavujete jen na omezenou krátkou dobu, například sezonní pódia, veletržní stánky, výstavní prostory apod. Pak oceníte i to, že se podlahy také dobře demontují.
+ snadná a rychlá montáž = nízká cena pokládky
+ snadná demontáž
- horší hodnoty prostupu tepla, při kombinaci s podlahovým topením
Pokládka lepením
Druhým způsobem je celoplošné přilepení podlahy k podkladu, které se v poslední době prosazuje čím dál častěji. Parametry hotové lepené podlahy jsou mírně odlišné od plovoucí a to především ve větší stabilitě a také v útlumu kročejového hluku, se kterým nenastávají žádné potíže ani po letech. Stabilitu a bezhlučnost si podlaha podrží navždy bez ohledu na změny vlhkosti a teploty. Nehrozí zde ani hygienická rizika plynoucí z případné vlhkosti zatečené pod podlahu.
Dilematu jste ušetřeni, pokud zároveň instalujete podlahové topení. V tom případě je lepení podlahové krytiny jediná doporučená varianta pokládky.
Lepit se musí profesionálním lepidlem a velmi doporučujeme svěřit montáž odborné firmě.
Preferujte lepení v prostorách, které zabydlujete na dlouhá léta a neplánujete podlahu hned tak rozebírat: v bytech a rodinných domech, ve veřejných budovách, nemocnicích apod.
+ větší stabilita
+ podlaha tichá při nášlapu a to i po letech užívání
+ vhodná současně s podlahovým topením
- vyšší náklady na montáž (cena za lepidlo a delší pracovní postup)
- podlahu nelze rozebrat